
Prijavite se na edukaciju "PLS-SEM u visokom obrazovanju i IT industriji: Kako donositi bolje odluke temeljene na podacima"
Želite unaprijediti kvalitetu svojih istraživanja i poslovnih procesa primjenom suvremenih metoda analize podataka? Zanimaju vas alati koji omogućuju testiranje složenih modela utemeljenih na latentnim varijablama? Tražite način da pouzdano i objektivno vrednujete uspješnost i prihvaćenost programskih rješenja? Ova je radionica upravo za vas!
U sklopu projekta EDIH Adria, Fakultet informatike u Puli i Istarska razvojna agencija - IDA d.o.o. organiziraju 6. lipnja 2025. godine od 10,00 do 14,00 sati online edukaciju (Zoom/Teams/Google Meet) "PLS-SEM u visokom obrazovanju u IT industriji: Kako donositi bolje odluke temeljene na podacima" namjenjenu zaposlenicima tijela javne uprave, lokalne i regionalne samouprave, zaposlenicima javnih poduzeća, kao i zaposlenicima malih i srednjih poduzeća i obrtnicima (tzv. SME segment). Predstavnici udruga civilnog društva ne mogu se prijaviti na ovu edukaciju.
PLS-SEM (Partial Least Squares Structural Equation Modeling) danas je nezaobilazna metodologija u društvenim znanostima, visokom obrazovanju i IT industriji. Koristi se u istraživanjima korisničkog iskustva, evaluaciji obrazovnih tehnologija, razvoju digitalnih rješenja i poslovnom odlučivanju. Riječ je o fleksibilnoj i snažnoj tehnici koja omogućuje otkrivanje skrivenih obrazaca i odnosa među varijablama, čak i u složenim modelima.
Ova intenzivna radionica donosi praktičan i teorijski okvir za razumijevanje i primjenu PLS-SEM metodologije uz korištenje alata SmartPLS. Naglasak je na razumijevanju konceptualnih modela, specifikaciji reflektivnih i formativnih konstrukata, evaluaciji valjanosti i pouzdanosti mjerenja te pravilnoj interpretaciji rezultata unutarnjeg i vanjskog modela.
Kome je ova radionica namijenjena?
• Istraživačima i nastavnicima koji žele primijeniti PLS-SEM u evaluaciji obrazovnih i tehnoloških rješenja
• Stručnjacima iz IT sektora uključenima u analizu korisničkog ponašanja i razvoj digitalnih proizvoda
• Donositeljima odluka koji se oslanjaju na podatkovno utemeljene pristupe, a ne pretpostavke
Što polaznici mogu očekivati i naučiti?
• Korake u izgradnji kvalitetnog konceptualnog modela
• Razliku između reflektivnih i formativnih konstrukata te njihovu primjenu
• Evaluaciju pouzdanosti i valjanosti modela (AVE, CR, rho_A, HTMT, VIF, itd.)
• Korištenje PLSpredict algoritma za testiranje prediktivne snage modela
• Interpretaciju rezultata i njihovu primjenu u istraživačkom ili poslovnom kontekstu
• Rad u SmartPLS alatu
• Prepoznavanje i izbjegavanje najčešćih pogrešaka u modeliranju
Potrebna predznanja
Poželjno je predznanje iz deskriptivne i inferencijalne statistike. Iskustvo rada s anketnim podacima ili evaluacijom korisničkog iskustva može biti korisno, ali nije uvjet. Radionica je prilagođena i onima koji se prvi put susreću s metodologijom strukturalnog modeliranja.
Cijena edukacije
Edukacija je besplatna za polaznike, jer 50% financira Europska komisija, a 50% Ministarstvo gospodarstva kroz dodjelu državnih potpora. Sve informacije o prijavi možete pronaći na sljedećoj poveznici: Javni poziv - Edukacije (edihadria.eu). Za prijavu je potrebno ispuniti obrasce koje se nalaze na dnu stranice javnog poziva.
Predavač
Prof. dr. sc. Tihomir Orehovački redoviti je profesor na Fakultetu informatike u Puli Sveučilišta Jurja Dobrile u Puli, gdje je nositelj kolegija vezanih uz programiranje, interakciju čovjeka i računala te razvoj računalnih igara. Njegovi znanstveni interesi uključuju vrednovanje digitalnih sučelja, razvoj obrazovnih tehnologija te primjenu kvantitativnih i kvalitativnih metoda u analizi kvalitete, uspjeha i prihvaćanja programskih rješenja. Autor je brojnih znanstvenih i stručnih radova te je sudjelovao u više međunarodnih i domaćih projekata usmjerenih na razvoj digitalnih tehnologija u obrazovanju, unaprjeđenje sigurnosti i privatnosti podataka u školama, pametne gradske usluge, automatizaciju poslovnih procesa i digitalnu transformaciju visokoškolskog poučavanja. Osim nastavnog i znanstvenog rada, redovito sudjeluje u edukacijama usmjerenima na podizanje digitalnih kompetencija te razvoj aplikativnih rješenja u obrazovnom i poslovnom okruženju.
Prijavite se kontaktom na info@edihadria.eu i rezervirajte mjesto! Edukaciji može prisustvovati maksimalno 34 polaznika. Prijave su otvorene do 22.05.2025. Prijava se podnosi ispunjavanjem obrazaca za SME ili Javnu upravu dostupnih na dnu Javnog poziva, a prilikom slanja prijave potrebno je dostaviti slijedeće podatke:
naziv edukcije
naziv organizacije iz koje dolaze polaznici edukacije
ime i prezime polaznika edukacije
Za sva pitanja možete se obratiti na telefon 051/406-565 ili 051/406-594.